Ohmite TWM3J270E
TWM3J270E picture photo
Mfg. Part Number
TWM3J270E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM3J270E.pdf
Availability of TWM3J270E
QUANTITY
TWM3J270E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM3J270E
Internal Part NumberEIS-TWM3J270E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM3J270E
Related LinksTWM3, TWM3J270E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM3J270E Details Description
Related parts for TWM3J270E
HEADER 50POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 6R 2.75KV datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
23+23 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 102POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
20AWG 7/28 15C FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf