Ohmite TWM3J560E
TWM3J560E picture photo
Mfg. Part Number
TWM3J560E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM3J560E.pdf
Availability of TWM3J560E
QUANTITY
TWM3J560E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM3J560E
Internal Part NumberEIS-TWM3J560E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM3J560E
Related LinksTWM3, TWM3J560E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM3J560E Details Description
Related parts for TWM3J560E
TRANS NPN/PNP 160V/150V SOT363 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V SC70 datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 16POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf