Ohmite TWM3J750E
TWM3J750E picture photo
Mfg. Part Number
TWM3J750E
Brief Description
RES 750 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM3J750E.pdf
Availability of TWM3J750E
QUANTITY
TWM3J750E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM3J750E
Internal Part NumberEIS-TWM3J750E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM3J750E
Related LinksTWM3, TWM3J750E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM3J750E Details Description
Related parts for TWM3J750E
IC VOLT DET 4.38V LOW SC70-3 datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLK 10/PACK datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER CLK 200MHZ 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.22A 270 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf