Ohmite TWM3J8K2
TWM3J8K2 picture photo
Mfg. Part Number
TWM3J8K2
Brief Description
RES 8.2K OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM3J8K2.pdf
Availability of TWM3J8K2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWM3J8K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM3J8K2
Internal Part NumberEIS-TWM3J8K2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM3J8K2
Related LinksTWM3, TWM3J8K2 Datasheet, Ohmite Distributor
TWM3J8K2 Details Description
Related parts for TWM3J8K2
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 116KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
IC SECONDARY CTLR SW PS 16-SOIC datasheet.pdf
TARGET BRD 40PIN ZIF SKT MSP430 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8-EMSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 385MA 420 MOHM datasheet.pdf
UMMQ-0900-0700-A datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 14.745600 MHZ datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT CE 8CGREEN datasheet.pdf