Ohmite TWM5J100
TWM5J100 picture photo
Mfg. Part Number
TWM5J100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM5J100.pdf
Availability of TWM5J100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWM5J100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM5J100
Internal Part NumberEIS-TWM5J100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM5J100
Related LinksTWM5, TWM5J100 Datasheet, Ohmite Distributor
TWM5J100 Details Description
Related parts for TWM5J100
CONN SPRING 30POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR CS4364 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8MICRO datasheet.pdf
CONN HEADER OPEN BP 60POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.9A 20 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf