Ohmite TWM5J270E
TWM5J270E picture photo
Mfg. Part Number
TWM5J270E
Brief Description
RES 270 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM5J270E.pdf
Availability of TWM5J270E
QUANTITY
TWM5J270E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM5J270E
Internal Part NumberEIS-TWM5J270E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM5J270E
Related LinksTWM5, TWM5J270E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM5J270E Details Description
Related parts for TWM5J270E
FIXED IND 6.8NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC AMP QUAD MULTIFUNC POWERSO36 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 9POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
FUSE 1.25A 250V AXIAL datasheet.pdf