Ohmite TWM5J300E
TWM5J300E picture photo
Mfg. Part Number
TWM5J300E
Brief Description
RES 300 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM5J300E.pdf
Availability of TWM5J300E
QUANTITY
TWM5J300E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM5J300E
Internal Part NumberEIS-TWM5J300E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM5J300E
Related LinksTWM5, TWM5J300E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM5J300E Details Description
Related parts for TWM5J300E
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 1206 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 19.69MM datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P4C SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
Connector Receptacle 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf