Ohmite TWM5J390E
TWM5J390E picture photo
Mfg. Part Number
TWM5J390E
Brief Description
RES 390 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM5J390E.pdf
Availability of TWM5J390E
QUANTITY
TWM5J390E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM5J390E
Internal Part NumberEIS-TWM5J390E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM5J390E
Related LinksTWM5, TWM5J390E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM5J390E Details Description
Related parts for TWM5J390E
MOSFET N-CH 60V 72A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.3A 115 MOHM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 48A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf