Ohmite TWM5J3K9E
TWM5J3K9E picture photo
Mfg. Part Number
TWM5J3K9E
Brief Description
RES 3.9K OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM5J3K9E.pdf
Availability of TWM5J3K9E
QUANTITY
TWM5J3K9E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM5J3K9E
Internal Part NumberEIS-TWM5J3K9E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM5J3K9E
Related LinksTWM5, TWM5J3K9E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM5J3K9E Details Description
Related parts for TWM5J3K9E
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 10W DO213AA datasheet.pdf