Ohmite TWW10J27RE
TWW10J27RE picture photo
Mfg. Part Number
TWW10J27RE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW10J27RE.pdf
Availability of TWW10J27RE
QUANTITY
TWW10J27RE Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW10J27RE
Internal Part NumberEIS-TWW10J27RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height2.008" (51.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW10J27RE
Related LinksTWW10, TWW10J27RE Datasheet, Ohmite Distributor
TWW10J27RE Details Description
Related parts for TWW10J27RE
FIXED IND 470UH 1.6A 355 MOHM TH datasheet.pdf
IC FPGA 132 I/O 225CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 1MSPS 28TQFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf