Ohmite TWW10J6R8E
TWW10J6R8E picture photo
Mfg. Part Number
TWW10J6R8E
Brief Description
RES 6.8 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW10J6R8E.pdf
Availability of TWW10J6R8E
QUANTITY
TWW10J6R8E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW10J6R8E
Internal Part NumberEIS-TWW10J6R8E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height2.008" (51.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW10J6R8E
Related LinksTWW10, TWW10J6R8E Datasheet, Ohmite Distributor
TWW10J6R8E Details Description
Related parts for TWW10J6R8E
MOD PWR ENTRY 1POLE QC 1.5MM PNL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER P5KS .5MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 2.2A DPAK datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DIP-8 SSR DUAL 1 FORM B datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 17 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf