Ohmite TWW10J6R8E
TWW10J6R8E picture photo
Mfg. Part Number
TWW10J6R8E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW10J6R8E.pdf
Availability of TWW10J6R8E
QUANTITY
TWW10J6R8E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW10J6R8E
Internal Part NumberEIS-TWW10J6R8E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height2.008" (51.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW10J6R8E
Related LinksTWW10, TWW10J6R8E Datasheet, Ohmite Distributor
TWW10J6R8E Details Description
Related parts for TWW10J6R8E
BATTERY ALKALINE 1.5V C W/TAB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 230MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE RECT 400V 10A D2PAK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62095 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf