Ohmite TWW3JR15E
TWW3JR15E picture photo
Mfg. Part Number
TWW3JR15E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW3JR15E.pdf
Availability of TWW3JR15E
QUANTITY
TWW3JR15E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW3JR15E
Internal Part NumberEIS-TWW3JR15E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW3JR15E
Related LinksTWW3, TWW3JR15E Datasheet, Ohmite Distributor
TWW3JR15E Details Description
Related parts for TWW3JR15E
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 361 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
LIMIT SW STD ADJ ROLLER LEVEL datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 2.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 50POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf