Ohmite TWW3JR47E
TWW3JR47E picture photo
Mfg. Part Number
TWW3JR47E
Brief Description
RES 0.47 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW3JR47E.pdf
Availability of TWW3JR47E
QUANTITY
TWW3JR47E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW3JR47E
Internal Part NumberEIS-TWW3JR47E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW3JR47E
Related LinksTWW3, TWW3JR47E Datasheet, Ohmite Distributor
TWW3JR47E Details Description
Related parts for TWW3JR47E
RES SMD 62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 205 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf