Ohmite TWW5J8R2
TWW5J8R2 picture photo
Mfg. Part Number
TWW5J8R2
Brief Description
RES 8.2 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWW5J8R2.pdf
Availability of TWW5J8R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TWW5J8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWW5J8R2
Internal Part NumberEIS-TWW5J8R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWW5J8R2
Related LinksTWW5, TWW5J8R2 Datasheet, Ohmite Distributor
TWW5J8R2 Details Description
Related parts for TWW5J8R2
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 16SO datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A SPRING PLUNGER datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 3.94MM datasheet.pdf
50+50 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
LONG DISTANCE PROX SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CTV 10C 10#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf