IXYS Corporation TX02-4400JI
TX02-4400JI picture photo
Mfg. Part Number
TX02-4400JI
Manufacturer
Product Category
Pulse Transformers
Brief Description
IC INTERFACE TRANSFORMER 8SMD GW
Datasheet Download
TX02-4400JI.pdf
Availability of TX02-4400JI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TX02-4400JI Order Process
Ship out your order
Specifications of TX02-4400JI
Internal Part NumberEIS-TX02-4400JI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPulse Transformers
SeriesTX02-4400
Transformer TypeIsolation and Data Interface (Encapsulated)
Inductance-
Turns Ratio - Primary:Secondary3 : 1
E.T.-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension9.78mm L x 6.35mm W
Height - Seated (Max)4.57mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX02-4400JI
Related LinksTX02-, TX02-4400JI Datasheet, IXYS Corporation Distributor
TX02-4400JI Details Description
Related parts for TX02-4400JI
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
SIDAC MC BI 320V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP LO-NOISE 0.4-6GHZ SC70-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf