Pulse Electronics Corporation TX1472NL
TX1472NL picture photo
Mfg. Part Number
TX1472NL
Manufacturer
Product Category
Pulse Transformers
Brief Description
XFRMR OCTAL 1:2.4/1:1 1.2MH SMD
Datasheet Download
TX1472NL.pdf
Availability of TX1472NL
QUANTITY
TX1472NL Order Process
Ship out your order
Specifications of TX1472NL
Internal Part NumberEIS-TX1472NL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Transformers
FamilyPulse Transformers
Series-
Transformer TypeT1/E1 (Octal)
Inductance1.2mH
Turns Ratio - Primary:Secondary1 : 2.4, 1 : 1
E.T.-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension25.40mm L x 7.87mm W
Height - Seated (Max)7.49mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX1472NL
Related LinksTX14, TX1472NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
TX1472NL Details Description
Related parts for TX1472NL
VARISTOR 35.1V 30A 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
PAC-CMLX-RV24-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf