TE Connectivity AMP Connectors TX15AB45-1214
TX15AB45-1214 picture photo
Mfg. Part Number
TX15AB45-1214
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 22 OLIV
Datasheet Download
TX15AB45-1214.pdf
Availability of TX15AB45-1214
QUANTITY
TX15AB45-1214 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX15AB45-1214
Internal Part NumberEIS-TX15AB45-1214
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.535" (39.00mm)
Shell Size - Insert20, 22
Thread Size1 3/16-18 UNEF
Cable Exit45°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring, 2 Screws
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-5015 Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX15AB45-1214
Related LinksTX15AB, TX15AB45-1214 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TX15AB45-1214 Details Description
Related parts for TX15AB45-1214
RES SMD 61.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NPO 0805 datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 52MA 17 OHM SMD datasheet.pdf