TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX18AB00C2008
TX18AB00C2008 picture photo
Mfg. Part Number
TX18AB00C2008
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE
Datasheet Download
TX18AB00C2008.pdf
Availability of TX18AB00C2008
QUANTITY
TX18AB00C2008 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX18AB00C2008
Internal Part NumberEIS-TX18AB00C2008
Cable Opening-
Diameter - Outside1.480" (37.59mm)
Shell Size - Insert20
Thread Size1 1/8-18 UNEF
Cable Exit180°
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX18AB00C2008
TX18AB00C2008 Details Description
Related parts for TX18AB00C2008
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
TERM RING VYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
IC COMP 7NS ULTRA FAST 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PCB 20 PIN .062" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
ER6022-022NELAC 2 N/C+2 N/O 1/2" datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2.54MM T/H datasheet.pdf