TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX18AB90-1806
TX18AB90-1806 picture photo
Mfg. Part Number
TX18AB90-1806
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE
Datasheet Download
TX18AB90-1806.pdf
Availability of TX18AB90-1806
QUANTITY
TX18AB90-1806 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX18AB90-1806
Internal Part NumberEIS-TX18AB90-1806
Cable Opening-
Diameter - Outside1.354" (34.40mm)
Shell Size - Insert18
Thread Size1-20 UNEF
Cable Exit90°
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX18AB90-1806
TX18AB90-1806 Details Description
Related parts for TX18AB90-1806
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULV RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 420MA 1.48 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf