JAE Electronics TX20A-50R-D2GF1-A1LDE
TX20A-50R-D2GF1-A1LDE picture photo
Mfg. Part Number
TX20A-50R-D2GF1-A1LDE
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM 50POS R/A
Datasheet Download
TX20A-50R-D2GF1-A1LDE.pdf
Availability of TX20A-50R-D2GF1-A1LDE
QUANTITY
TX20A-50R-D2GF1-A1LDE Order Process
Ship out your order
Specifications of TX20A-50R-D2GF1-A1LDE
Internal Part NumberEIS-TX20A-50R-D2GF1-A1LDE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesTX20A
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureMating Side (M2)
Type-
FeaturesShielded, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX20A-50R-D2GF1-A1LDE
Related LinksTX20A-50R-, TX20A-50R-D2GF1-A1LDE Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX20A-50R-D2GF1-A1LDE Details Description
Related parts for TX20A-50R-D2GF1-A1LDE
CAP ALUM 820UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC OSC SGL TIMER 2.7MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf