JAE Electronics TX24-100R-10ST-N1E
TX24-100R-10ST-N1E picture photo
Mfg. Part Number
TX24-100R-10ST-N1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX24-100R-10ST-N1E.pdf
Availability of TX24-100R-10ST-N1E
QUANTITY
TX24-100R-10ST-N1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX24-100R-10ST-N1E
Internal Part NumberEIS-TX24-100R-10ST-N1E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesTX24
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights16mm, 18mm, 22mm
Height Above Board0.563" (14.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX24-100R-10ST-N1E
Related LinksTX24-100R, TX24-100R-10ST-N1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX24-100R-10ST-N1E Details Description
Related parts for TX24-100R-10ST-N1E
IC OPAMP VFB 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 100MA 850 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
600MM NPN 5M CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 11A HOLD datasheet.pdf