JAE Electronics TX24-100R-12ST-N1E
TX24-100R-12ST-N1E picture photo
Mfg. Part Number
TX24-100R-12ST-N1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX24-100R-12ST-N1E.pdf
Availability of TX24-100R-12ST-N1E
QUANTITY
TX24-100R-12ST-N1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX24-100R-12ST-N1E
Internal Part NumberEIS-TX24-100R-12ST-N1E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesTX24
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights18mm, 20mm, 24mm
Height Above Board0.642" (16.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX24-100R-12ST-N1E
Related LinksTX24-100R, TX24-100R-12ST-N1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX24-100R-12ST-N1E Details Description
Related parts for TX24-100R-12ST-N1E
REGULATOR 5.0V 1A VERT UNCASED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W SMA datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X14P datasheet.pdf
CONN FFC VERT 19POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
STUD M8 X 50 405-202-50 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PLSTCM18,BGS,0.2M,AX,PNP,CONN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
FUSE 500A datasheet.pdf