JAE Electronics TX24-30R-10ST-N1E
TX24-30R-10ST-N1E picture photo
Mfg. Part Number
TX24-30R-10ST-N1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM 30POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX24-30R-10ST-N1E.pdf
Availability of TX24-30R-10ST-N1E
QUANTITY
TX24-30R-10ST-N1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX24-30R-10ST-N1E
Internal Part NumberEIS-TX24-30R-10ST-N1E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package84
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesTX24
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights16mm, 18mm, 22mm
Height Above Board0.563" (14.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX24-30R-10ST-N1E
Related LinksTX24-30R, TX24-30R-10ST-N1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX24-30R-10ST-N1E Details Description
Related parts for TX24-30R-10ST-N1E
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V datasheet.pdf
IC MICRO MONITOR IND 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 232 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RF POWER LIMITER 2GHZ 50W 12QFN datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.3A 17.6 MOHM datasheet.pdf