JAE Electronics TX24-40R-6ST-E1E
TX24-40R-6ST-E1E picture photo
Mfg. Part Number
TX24-40R-6ST-E1E
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM 40POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX24-40R-6ST-E1E.pdf
Availability of TX24-40R-6ST-E1E
QUANTITY
TX24-40R-6ST-E1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX24-40R-6ST-E1E
Internal Part NumberEIS-TX24-40R-6ST-E1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package447
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights12mm, 14mm, 18mm
Height Above Board0.406" (10.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX24-40R-6ST-E1E
Related LinksTX24-40R, TX24-40R-6ST-E1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX24-40R-6ST-E1E Details Description
Related parts for TX24-40R-6ST-E1E
IC COUNTER 4BIT SYNC BIN 16TSSOP datasheet.pdf
EXTRACTON TOOL FOR 175150 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 10PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" RBW FLOAT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf