JAE Electronics TX24-60R-12ST-H1E
TX24-60R-12ST-H1E picture photo
Mfg. Part Number
TX24-60R-12ST-H1E
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM 60POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX24-60R-12ST-H1E.pdf
Availability of TX24-60R-12ST-H1E
QUANTITY
TX24-60R-12ST-H1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX24-60R-12ST-H1E
Internal Part NumberEIS-TX24-60R-12ST-H1E
Standard Package48
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights18mm, 20mm, 24mm
Height Above Board0.642" (16.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX24-60R-12ST-H1E
Related LinksTX24-60R, TX24-60R-12ST-H1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX24-60R-12ST-H1E Details Description
Related parts for TX24-60R-12ST-H1E
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY MIXER 2V SOT-23 datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.46K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf