JAE Electronics TX25-40P-8ST-N1E
TX25-40P-8ST-N1E picture photo
Mfg. Part Number
TX25-40P-8ST-N1E
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 1.27MM 40POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX25-40P-8ST-N1E.pdf
Availability of TX25-40P-8ST-N1E
QUANTITY
TX25-40P-8ST-N1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX25-40P-8ST-N1E
Internal Part NumberEIS-TX25-40P-8ST-N1E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesTX25
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights14mm, 18mm, 20mm
Height Above Board0.441" (11.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX25-40P-8ST-N1E
Related LinksTX25-40P, TX25-40P-8ST-N1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX25-40P-8ST-N1E Details Description
Related parts for TX25-40P-8ST-N1E
RES 12K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27 OHM 16DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
SL SMT RA HDR TIN 10CKT datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf