JAE Electronics TX25-50P-6ST-E1E
TX25-50P-6ST-E1E picture photo
Mfg. Part Number
TX25-50P-6ST-E1E
Brief Description
CONN PLUG 1.27MM 50POS GOLD PCB
Datasheet Download
TX25-50P-6ST-E1E.pdf
Availability of TX25-50P-6ST-E1E
QUANTITY
TX25-50P-6ST-E1E Order Process
Ship out your order
Specifications of TX25-50P-6ST-E1E
Internal Part NumberEIS-TX25-50P-6ST-E1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesTX25
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights12mm, 16mm, 18mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX25-50P-6ST-E1E
Related LinksTX25-50P, TX25-50P-6ST-E1E Datasheet, JAE Electronics Distributor
TX25-50P-6ST-E1E Details Description
Related parts for TX25-50P-6ST-E1E
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN M12 5POS R/A PLUG datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CBL TIE MNT PP METAL DETECT #10 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf