Panasonic Electric Works TX2SS-4.5V
TX2SS-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
TX2SS-4.5V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TX2SS-4.5V.pdf
Availability of TX2SS-4.5V
QUANTITY
TX2SS-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of TX2SS-4.5V
Internal Part NumberEIS-TX2SS-4.5V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package40
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current31mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.45 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power140 mW
Coil Resistance145 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX2SS-4.5V
Related LinksTX2SS, TX2SS-4.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TX2SS-4.5V Details Description
Related parts for TX2SS-4.5V
CAP CER 2200PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG PINK 1000' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V CH 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADXL193 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf