TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX30AB00-2414-CS2472
TX30AB00-2414-CS2472 picture photo
Mfg. Part Number
TX30AB00-2414-CS2472
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25G OLIVE
Datasheet Download
TX30AB00-2414-CS2472.pdf
Availability of TX30AB00-2414-CS2472
QUANTITY
TX30AB00-2414-CS2472 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX30AB00-2414-CS2472
Internal Part NumberEIS-TX30AB00-2414-CS2472
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.858" (47.20mm)
Shell Size - Insert25, G
Thread Size1 9/16-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes1 pc - 1 Backshell
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-28840
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX30AB00-2414-CS2472
TX30AB00-2414-CS2472 Details Description
Related parts for TX30AB00-2414-CS2472
IC RHEOSTAT DALLASTAT 10K 8-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 3.75A datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 1KW datasheet.pdf
CAP CER 150PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 0.5A SMV datasheet.pdf
RCPT INLINE 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
ISOLANTE FASTON datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf