TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX32AB00-2408
TX32AB00-2408 picture photo
Mfg. Part Number
TX32AB00-2408
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE
Datasheet Download
TX32AB00-2408.pdf
Availability of TX32AB00-2408
QUANTITY
TX32AB00-2408 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX32AB00-2408
Internal Part NumberEIS-TX32AB00-2408
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside2.070" (52.59mm)
Shell Size - Insert24
Thread Size1 5/8-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring, 2 Screws
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-22992 Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX32AB00-2408
TX32AB00-2408 Details Description
Related parts for TX32AB00-2408
CONN HEADER 14POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
TERMINAL AMPOWER 4/0AWG TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
TWEEZER POINT FINE STRONG 4.72" datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 22POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 520MA 820 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
ROTARY SWITCH SINGLE POLE 4 TOP datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 10V 1411 datasheet.pdf