TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40AB00-2005H
TX40AB00-2005H picture photo
Mfg. Part Number
TX40AB00-2005H
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE
Datasheet Download
TX40AB00-2005H.pdf
Availability of TX40AB00-2005H
QUANTITY
TX40AB00-2005H Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40AB00-2005H
Internal Part NumberEIS-TX40AB00-2005H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.457" (37.00mm)
Shell Size - Insert21, G
Thread SizeM31x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40AB00-2005H
TX40AB00-2005H Details Description
Related parts for TX40AB00-2005H
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 750 OHM 0606 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS DUAL 48VQFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LAMP MAGN3.5 DIOPTER 120V 22W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16K OHM 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 20V 18W datasheet.pdf