TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40AB90-1406
TX40AB90-1406 picture photo
Mfg. Part Number
TX40AB90-1406
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE
Datasheet Download
TX40AB90-1406.pdf
Availability of TX40AB90-1406
QUANTITY
TX40AB90-1406 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40AB90-1406
Internal Part NumberEIS-TX40AB90-1406
Cable Opening-
Diameter - Outside1.142" (29.00mm)
Shell Size - Insert15, D
Thread SizeM22x1
Cable Exit90°
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40AB90-1406
TX40AB90-1406 Details Description
Related parts for TX40AB90-1406
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
BATT PACK 8.4V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf