TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40AC00-1007
TX40AC00-1007 picture photo
Mfg. Part Number
TX40AC00-1007
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B SLVR
Datasheet Download
TX40AC00-1007.pdf
Availability of TX40AC00-1007
QUANTITY
TX40AC00-1007 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40AC00-1007
Internal Part NumberEIS-TX40AC00-1007
Cable Opening-
Diameter - Outside0.827" (21.00mm)
Shell Size - Insert11, B
Thread SizeM15x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40AC00-1007
TX40AC00-1007 Details Description
Related parts for TX40AC00-1007
CONN KIT PLUG SHIELDED 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CDC 13CH I2C W/RAM 25WLCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 2W DO204AL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .100/.197" datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf