TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40AC00-2008
TX40AC00-2008 picture photo
Mfg. Part Number
TX40AC00-2008
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G SLVR
Datasheet Download
TX40AC00-2008.pdf
Availability of TX40AC00-2008
QUANTITY
TX40AC00-2008 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40AC00-2008
Internal Part NumberEIS-TX40AC00-2008
Cable Opening-
Diameter - Outside1.457" (37.00mm)
Shell Size - Insert21, G
Thread SizeM31x1
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40AC00-2008
TX40AC00-2008 Details Description
Related parts for TX40AC00-2008
IC FLASH 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 640VAC QC TER datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 20% 8V AXIAL datasheet.pdf