TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX40SC90-1608
TX40SC90-1608 picture photo
Mfg. Part Number
TX40SC90-1608
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E SLVR
Datasheet Download
TX40SC90-1608.pdf
Availability of TX40SC90-1608
QUANTITY
TX40SC90-1608 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX40SC90-1608
Internal Part NumberEIS-TX40SC90-1608
Cable Opening-
Diameter - Outside1.279" (32.49mm)
Shell Size - Insert17, E
Thread SizeM25x1
Cable Exit90°
MaterialStainless Steel
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX40SC90-1608
TX40SC90-1608 Details Description
Related parts for TX40SC90-1608
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28TSSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT GOLD .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 660MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 333MHZ 165BGA datasheet.pdf