TE Connectivity AMP Connectors TX41AB00-1204
TX41AB00-1204 picture photo
Mfg. Part Number
TX41AB00-1204
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 OLIV
Datasheet Download
TX41AB00-1204.pdf
Availability of TX41AB00-1204
QUANTITY
TX41AB00-1204 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX41AB00-1204
Internal Part NumberEIS-TX41AB00-1204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Cable Opening-
Diameter - Outside0.964" (24.50mm)
Shell Size - Insert12, 13
Thread Size11/16-24 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX41AB00-1204
Related LinksTX41AB, TX41AB00-1204 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TX41AB00-1204 Details Description
Related parts for TX41AB00-1204
CONN PIN RECEPT .145" .070" datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
DUAL SCART CONNECTOR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf