TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX41AB00-2024H
TX41AB00-2024H picture photo
Mfg. Part Number
TX41AB00-2024H
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV
Datasheet Download
TX41AB00-2024H.pdf
Availability of TX41AB00-2024H
QUANTITY
TX41AB00-2024H Order Process
Ship out your order
Specifications of TX41AB00-2024H
Internal Part NumberEIS-TX41AB00-2024H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Cable Opening-
Diameter - Outside1.468" (37.29mm)
Shell Size - Insert20, 21
Thread Size1 3/16-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes4 pcs - 2 pc Backshell, 2 O-Rings
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX41AB00-2024H
TX41AB00-2024H Details Description
Related parts for TX41AB00-2024H
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 11MM 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 510PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf