TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX41AC90-1406
TX41AC90-1406 picture photo
Mfg. Part Number
TX41AC90-1406
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 SLVR
Datasheet Download
TX41AC90-1406.pdf
Availability of TX41AC90-1406
QUANTITY
TX41AC90-1406 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX41AC90-1406
Internal Part NumberEIS-TX41AC90-1406
Cable Opening-
Diameter - Outside1.094" (27.79mm)
Shell Size - Insert14, 15
Thread Size13/16-20 UNEF
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX41AC90-1406
TX41AC90-1406 Details Description
Related parts for TX41AC90-1406
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf