TE Connectivity AMP Connectors TX41SJ00-1006
TX41SJ00-1006 picture photo
Mfg. Part Number
TX41SJ00-1006
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 11
Datasheet Download
TX41SJ00-1006.pdf
Availability of TX41SJ00-1006
QUANTITY
TX41SJ00-1006 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX41SJ00-1006
Internal Part NumberEIS-TX41SJ00-1006
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.720" (18.29mm)
Shell Size - Insert10, 11
Thread Size9/16-24 UNEF
Cable Exit180°
MaterialStainless Steel
PlatingPassivated
ShieldingUnshielded
Color-
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series I, II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX41SJ00-1006
Related LinksTX41SJ, TX41SJ00-1006 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TX41SJ00-1006 Details Description
Related parts for TX41SJ00-1006
IGBT 600V 28A 125W TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T40 7.91" datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IGBT 1000V 80A 333W TO247-3 datasheet.pdf
SL-SMT3.50/19/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 29AWG 200' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf