TE Connectivity AMP Connectors TX54AA00-1206
TX54AA00-1206 picture photo
Mfg. Part Number
TX54AA00-1206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV
Datasheet Download
TX54AA00-1206.pdf
Availability of TX54AA00-1206
QUANTITY
TX54AA00-1206 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54AA00-1206
Internal Part NumberEIS-TX54AA00-1206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.854" (21.70mm)
Shell Size - Insert7, 12, 12S
Thread Size3/4-20 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes1 pc - 1 Backshell
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54AA00-1206
Related LinksTX54AA, TX54AA00-1206 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TX54AA00-1206 Details Description
Related parts for TX54AA00-1206
CONN MINI COAX PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 12V CHROME YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC26B/AE26M/AKC26B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
FABRIC TAPE COPPER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TJ SINGLE W SPLICE 22E-185 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf