TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54AB00-1008-CS2472
TX54AB00-1008-CS2472 picture photo
Mfg. Part Number
TX54AB00-1008-CS2472
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL
Datasheet Download
TX54AB00-1008-CS2472.pdf
Availability of TX54AB00-1008-CS2472
QUANTITY
TX54AB00-1008-CS2472 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54AB00-1008-CS2472
Internal Part NumberEIS-TX54AB00-1008-CS2472
Cable Opening-
Diameter - Outside0.732" (18.60mm)
Shell Size - Insert10, 10S, 10SL
Thread Size5/8-24 UNEF
Ingress Protection-
Includes3 Pcs - 2 pc Backshell, 1 O-Ring
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54AB00-1008-CS2472
TX54AB00-1008-CS2472 Details Description
Related parts for TX54AB00-1008-CS2472
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf