TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54AB00-1208H
TX54AB00-1208H picture photo
Mfg. Part Number
TX54AB00-1208H
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV
Datasheet Download
TX54AB00-1208H.pdf
Availability of TX54AB00-1208H
QUANTITY
TX54AB00-1208H Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54AB00-1208H
Internal Part NumberEIS-TX54AB00-1208H
Cable Opening-
Diameter - Outside0.854" (21.70mm)
Shell Size - Insert7, 12, 12S
Thread Size3/4-20 UNEF
Ingress Protection-
Includes1 pc - 1 Backshell
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54AB00-1208H
TX54AB00-1208H Details Description
Related parts for TX54AB00-1208H
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF DL SCHMIT TRIG SC70-6 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 50 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
IC LCD CTLR/DVR CMOS LP UNCASED datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf