TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54AB00-1607
TX54AB00-1607 picture photo
Mfg. Part Number
TX54AB00-1607
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ16-19 OLIV
Datasheet Download
TX54AB00-1607.pdf
Availability of TX54AB00-1607
QUANTITY
TX54AB00-1607 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54AB00-1607
Internal Part NumberEIS-TX54AB00-1607
Cable Opening-
Diameter - Outside1.110" (28.19mm)
Shell Size - Insert16, 16S, 19
Thread Size1-20 UNEF
Ingress Protection-
Includes1 pc - 1 Backshell
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54AB00-1607
TX54AB00-1607 Details Description
Related parts for TX54AB00-1607
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 18MM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 175MA 24V datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf