TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54AB00-1608H
TX54AB00-1608H picture photo
Mfg. Part Number
TX54AB00-1608H
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ16-19 OLIV
Datasheet Download
TX54AB00-1608H.pdf
Availability of TX54AB00-1608H
QUANTITY
TX54AB00-1608H Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54AB00-1608H
Internal Part NumberEIS-TX54AB00-1608H
Cable Opening-
Diameter - Outside1.110" (28.19mm)
Shell Size - Insert16, 16S, 19
Thread Size1-20 UNEF
Ingress Protection-
Includes1 pc - 1 Backshell
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54AB00-1608H
TX54AB00-1608H Details Description
Related parts for TX54AB00-1608H
IC REG MULT CONFIG INV 15V TO220 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf