TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54AC00-1004
TX54AC00-1004 picture photo
Mfg. Part Number
TX54AC00-1004
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL
Datasheet Download
TX54AC00-1004.pdf
Availability of TX54AC00-1004
QUANTITY
TX54AC00-1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54AC00-1004
Internal Part NumberEIS-TX54AC00-1004
Cable Opening-
Diameter - Outside0.732" (18.60mm)
Shell Size - Insert10, 10S, 10SL
Thread Size5/8-24 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54AC00-1004
TX54AC00-1004 Details Description
Related parts for TX54AC00-1004
RES SMD 14 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 130KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONTROL RELAY VOLTAGE 24VDC datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
68UF 100V 10X18MM 85C 2500H datasheet.pdf