TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54SJ90-1006
TX54SJ90-1006 picture photo
Mfg. Part Number
TX54SJ90-1006
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL
Datasheet Download
TX54SJ90-1006.pdf
Availability of TX54SJ90-1006
QUANTITY
TX54SJ90-1006 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54SJ90-1006
Internal Part NumberEIS-TX54SJ90-1006
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.732" (18.60mm)
Shell Size - Insert10, 10S, 10SL
Thread Size5/8-24 UNEF
Cable Exit90°
MaterialStainless Steel
PlatingPassivated
ShieldingUnshielded
Color-
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes1 pc - 1 Backshell
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54SJ90-1006
TX54SJ90-1006 Details Description
Related parts for TX54SJ90-1006
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS STR datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A datasheet.pdf
COAX CABLE CUTTER STEEL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B M32 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
RES 243K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
47UF 250V 12,5X25 datasheet.pdf