TE Connectivity AMP Connectors TX61AB00-1004
TX61AB00-1004 picture photo
Mfg. Part Number
TX61AB00-1004
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10B OLIVE
Datasheet Download
TX61AB00-1004.pdf
Availability of TX61AB00-1004
QUANTITY
TX61AB00-1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX61AB00-1004
Internal Part NumberEIS-TX61AB00-1004
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTXR
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.976" (24.80mm)
Shell Size - Insert10, B
Thread Size5/8-28 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
FeaturesTinel Lock
Ingress Protection-
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-C-81511 Series I, II, III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX61AB00-1004
Related LinksTX61AB, TX61AB00-1004 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
TX61AB00-1004 Details Description
Related parts for TX61AB00-1004
BIT TORX TR T50S 1.97" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CAP CER 33PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf