Cornell Dubilier Electronics TXA107K030P1G-F
TXA107K030P1G-F picture photo
Mfg. Part Number
TXA107K030P1G-F
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 30V 10% AXIAL
Datasheet Download
TXA107K030P1G-F.pdf
Availability of TXA107K030P1G-F
QUANTITY
TXA107K030P1G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TXA107K030P1G-F
Internal Part NumberEIS-TXA107K030P1G-F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTXA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated30V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesWet Tantalum
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXA107K030P1G-F
Related LinksTXA107K, TXA107K030P1G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TXA107K030P1G-F Details Description
Related parts for TXA107K030P1G-F
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf