| Internal Part Number | EIS-TXBE-032-031B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 525 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Heat Sinks | |
| Series | - | |
| Type | Top Mount | |
| Package Cooled | TO-5 | |
| Attachment Method | Press Fit | |
| Shape | Cylindrical | |
| Length | 0.310" (7.87mm) | |
| Width | 0.380" (9.65mm) | |
| Diameter | 0.380" (9.65mm) OD | |
| Height Off Base (Height of Fin) | - | |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | - | |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | - | |
| Thermal Resistance @ Natural | 82°C/W | |